Európában minden megváltozott – Magyarország kulcsállamok társaságában lép előre
Szó sincs az Európai Unió elhagyásáról.
Az Észtországi Konzervatív Néppárt sok bírálatot kapott, amiért az oroszpárti Le Pennel kampányoltak.
Az Észtországi Konzervatív Néppárt (EKRE) vezetőivel találkozott kedden az észt fővárosban a francia radikális jobboldali politikus, Marine Le Pen a májusi európai parlamenti (EP-) választások előtti körútja keretében.
„Azért jöttem, hogy találkozzak az EKRE vezetőivel, akikkel egy képviselőcsoportot tervezünk alkotni az Európai Parlamenten (EP) belül Matteo Salvini, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), valamint a flamand, a dán és a finn barátok mellett” – jelentette ki Le Pen a tallinni repülőtéren, Pozsonyból érkezve.
Le Pen vitákon vett részt Tallinnban Olli Kotróval a Finnek Pártjából (PS), Anders Vistisennel a Dán Néppártból (DF) és Manuel Vescovival a Salvini vezette olasz Ligából. Le Pen később meglátogat egy, a kommunizmus áldozatainak emelt emlékművet.
A terv az, hogy az EP-választások eredményeinek ismeretében megpróbáljanak létrehozni az EP-ben egy „Nacionalista Internacionálét”, amely a Népek és Nemzetek Európai Szövetsége elnevezést viselné – mondta.
Miközben a francia és olasz nacionalista csoportok szívélyes kapcsolatok ápolnak Moszkvával, csakúgy, mint egyes észak- és közép-európai országokban, a három balti államban és Lengyelországban például gyanakvóak Vlagyimir Putyin orosz elnök szándékait illetően – írta tudósításában az EFE spanyol hírügynökség, hozzátéve, hogy a tallinni találkozón ennek megfelelően láthatóan nem vettek részt például a svéd és lengyel jobboldali pártok.
Az EKRE a találkozón megpróbálta kiemelni a bevándorlással szembeni ellenállását és euroszkepticizmusát, amely Le Pen pártjához, a radikális jobboldali Nemzeti Tömörüléshez (RN) közelíti a pártot, de ugyanakkor világossá tenni a különbségeket Oroszország vonatkozásában.
Az épület előtt, ahol az európai radikális jobboldali vezetők találkoztak, több tüntetést is tartottak. Riho Terras észt nyugalmazott tábornok a konzervatív Pro Patria nevű pártból bírálta az EKRE-t, amiért fogadta Le Pent, aki támogatja a Krím-félsziget orosz elcsatolásának elismerését. „Az EKRE szem elől téveszti Észtország biztonsági igényeit” – mondta.
Az EKRE-t 2012-ben jött létre több csoportosulásból, amelyekben számos egykori kommunista tisztségviselő is volt. A bevándorlással szembeni bírálatok hatására a párt támogatottsága egyről 17 százalékra nőtt öt év alatt.
Az EKRE-t a 69 éves Mart Helme és fia, a 43 éves Martin Helme vezeti. Mart Helme jelenleg a belügyminiszter, fia a pénzügyminiszteri tisztséget tölti be, felesége pedig, Helle-Moonika Helme képviselő, így egyesek szerint a párt „családi ügy".
(MTI)